
Kőrös András sorozatával kapcsolatos érdekességek
Valós szereplők
A sorozat szereplői közül az alábbi személyek valósak:
Ángyán János: 1768-ban született Vörösberényben. 1825-től egyházmegyei jegyző, 1808-tól haláláig, 1846-ig veszprémi lelkész. Írói munkássága is jelentős. Ő keresztelte és később eskette Tamássy István édesanyját.
Bene presbiter: Valós személy, de a nevét megváltoztattam. A második-harmadik kötetben jut komolyabb szerephez.
Erdélyi József: Veresegyházi református lelkész 1863 és 1908 között. Ő is Gödöllőn volt korábban segédlelkész (1862–63), csakúgy, mint Tamássy István.
Farkas Benjámin: A szadai református iskola kántortanítója 1857 és 1871 között, Gyurász Ferenc és Obernyik József elődje. Gyurász hivatalba lépésekor korára és rossz hallására való tekintettel nyugdíjazták, mely nyugdíjat gróf Pejacsevich János biztosított a számára. Mindezek mellett még a régi tanítói lakásban is tovább maradhatott egészen 1876-ig, amikor is Mogyoródra rendelték további tanítóskodásra.
Fleischmann Bódog Félix: Gazdag terménykereskedő, Tamássy István üzlettársa. A méhészet volt közös vállalkozásuk. Pesten, a Rudolf-rakpart 3. számú házban laktak.
Fleischmann Bódogné: Született Fetter Franciska.
Gombás Antal: Létező pápai diák volt, jogot tanult Tamássy évfolyamtársaként. Rokonát néhány évvel korábban a Kollégium főkurátoraként jegyezték.
Gönczy Benő: Gödöllő református lelkésze 1867 és 1910 között. Frölich Karolinával fölbontott jegyessége, és emiatt egyházi elmarasztalásának története valós. Felesége később Körmöczky Mária lett, aki valóban adakozott egy horgolt terítőt a templomnak 1858-ban.
Huber Béla: A gödöllői koronauradalom valkói területének főerdésze. Emellett amatőr régész is volt, ő hívta föl Rómer Flóris figyelmét a valkói erdőn is áthúzódó Csörsz-árok régészeti jelentőségére.
Juhász István: A szadai matricula így említi: „A paplak építkezésénél Juhász István mint gondnok fáradhatatlan szorgalma, utánjárása által igen hasznos szolgálatot tett, megérdemli, hogy neve az utókornak átadassék.” Az anyakönyv alapján fia az a Juhász Sámuel, aki Legéndi Júliát vette feleségül. Júlia volt Erzsébet királyné „magyar” kislányának, Mária Valériának szoptatós dajkája rövid ideig a királyi család 1868-as gödöllői tartózkodása során. Így lett saját kislányuk, Juhász Lídia Mária Valéria tejtestvére.
Kakas Jancsi: A történetben Gyurász Sándor és Anna szomszédai Ipolybalogon. Kakas János valóban létezett ‒ 1832-ben született, 16-17 éves volt a szabadságharc idején ‒, ahogy a Kakas vezetéknév igen régi és gyakori volt arrafelé.
Kara Antal: Létező pápai diák volt, jogot tanult. Valódi neve Klára Antal. Tamássy osztálytársa a gimnáziumban Pápán, majd évfolyamtársa a Kollégiumban.
Körmöczky Mátyás: Gödöllői szűcs, aki a falu akkori krémjéhez tartozott. Leánya Körmöczky Mária.
Márton Gábor: 1776-ban született Balatonhenyén. 1841-től a Veszprémi Egyházmegye esperese.
Obernyik József: Az 1871-ben felépülő népiskola másik, egyházi feladatokat is ellátó ifjú tanítója. Felesége Homonnai Rozália, akivel 1872 július 20-án kötött házasságot. Nyolc gyermekük született, melyből négy érte meg a felnőttkort. A régi református temetőben a 2021-es tereprendezés előtt még fellelhető volt egy apró sírkő, melyen három Obernyik gyermek neve szerepelt. A legfiatalabb fölcseperedő leány, Obernyik Rozália lett egy későbbi szadai lelkész, Mátis Márton felesége.
Orvos (dr. Schmidt): Pejacsevich János gróf magánorvosa, aki vele lakott Szadán.
gr. Pejacsevich János: A szadai Pejacsevich kastély építtetője (ma faluház), az első méltóság, aki szadai szőlők birtoklása után életvitelszerűen a településre költözött, és huzamosabban ott is élt. Gyakorlatilag ő finanszírozta az iskola építését, gondoskodott a hiányzó eszközök vásárlásához szükséges további anyagi támogatásról. Ő látta el évekig az iskolaszék elnöki feladatait. Családja nem volt, orvosa lakott vele Szadán. Szenvedélyes ásványgyűjtőként ismerték. Jelentős gyűjteményét 1879-ben a Budapesti Egyetemi Katolikus Gimnáziumnak adományozta, ahol maga segített az új ásványtani terem berendezésében. Tiszteletből a terem az ő nevét viselte.
Segesdy Miklós: Tamássy István iskolatársa a Pápai Református Kollégiumban. Veszprémi születésű, csakúgy, mint István. Apja szíjgyártó volt, de a kollégiumi években az iskola nyilvántartása már árvaként tartja őt számon. Balatonfüred lelkésze lett, később a Veszprémi Egyházmegye esperese.
Szappanos Sándor: 1800-ban született, 1884-ben hunyt el. Szadai református lelkész 1853 és 1867 között, Tamássy István elődje. Nyugdíjba vonulásakor Kecskemétre költözött. Érdekesség, hogy második feleségétől, Marton Zsófiától Szadán született utolsó gyermekének (Károly, 1865) keresztszülei között találjuk gróf Pejacsevich Jánost.
Tamássy Aladár: Tamássy István és Varga Izabella első gyermeke. 1870 október 3-án született. 10 hónaposan meghalt vérhasban.
ifjabb nemes Tamási István: Tamássy István édesapja. A vezetéknév a veszprémi anyakönyvben még így szerepel: egy „s”, sima „i”, Tamási. Még a veszprémi katolikus iskola ‒ fia első iskolája ‒ is így jegyzi a család nevét, aztán Pápán, a kollégiumban már a Tamássy formát találni. Ifjabb nemes Tamási István (1798–1846) egy elszegényedett közbirtokos család sarja volt, aki nemcsak kitanulta, de mesterévé vált a műbútor-asztalosságnak. A halotti anyakönyv így írja: asztalos művész.
ifjabb nemes Tamási Istvánné nemes Raksányi Zsófia: Tamássy István, szadai lelkész édesanyja. 1808-ban született Veszprémben. Hét gyermeket szült, ebből ötöt eltemetett.
Tamássy Margit: Tamássy István és Varga Izabella második gyermeke, 1873 január 12-én született Szadán.
Tóth Dániel: A pápai Református Kollégium igazgatója Tamássy István diákoskodása idején, az 1860-as évek elején.
Ujvárossy Szabó Mihály: Varga Izabella nővérének, Lujzának férje. 1869-ben, az esküvőjükön ő harminckilenc, míg Lujza tizenkilenc esztendős volt.
vidi Varga Antal: Varga Izabella és Varga Lujza édesapja. Hajdúböszörmény és egyben a Hajdúkerület egyik vezető egyénisége. Ügyvéd, és egy időben sikeres politikus, országgyűlési követ.
vidi Varga Antalné Montlika Klára: Varga Izabella és Varga Lujza édesanyja.
Varga Izabella: Tamássy István felesége, a hajdúböszörményi vidi Varga Antal és Montlika Klára kisebbik leánya.
Varga Lujza: Izabella nővére, férje Ujvárossy Szabó Mihály, gyermekeik (Lujza összesen hétnek adott életet) a cselekmény idején U. Szabó Lujza (1870-ben született, de 1 hónaposan meghalt), U. Szabó Gyula Géza (1872–1885) és U. Szabó Mihály (1873–1884). 1869 májusában valóban kettős esküvőt tartottak a két Varga lánynak Hajdúböszörményben.
Veitz Ernő: 1838-ban született, evangélikus vallású urasági kocsis, a történetben Pejacsevich gróf úr fogadta föl.
Végh Sámuel: A szadai anyakönyv őt említi a bírói poszton 1867-ben. Mivel a bírót évente választották, mégis gyakorta évekig ugyanaz a személy töltötte be a feladatkört újraválasztás révén, sőt néhány év kihagyással is előfordult ugyanaz a személy bíróként. Nem bizonyított, de lehetséges, hogy a történet idején (1871–1873) is ő töltötte be a posztot.
Kitalált szereplők
A sorozat szereplői közül az alábbiak fiktív személyek, az írói képzelet teremtette őket:
Amzerné: Gyurász József házvezetőnője.
Anna: Gyurász Ferenc édesanyja. Férje Gyurász Sándor.
Bernáth Ödön: A regényben Fleischmann Bódog pesti üzlettársának fia. Neki szánják eredetileg ‒ Fleischmanné ügyködésének hála ‒ Varga Izabellát.
Bertányi Albert: Gyurász Veronika férje, akivel Eperjesen éltek.
Fleischmann Ignác: Fleischmann Bódog és Franciska fia a regényben. A valóságban Fleischmannéknak egy lányuk volt, akit Fridának hívtak.
Gyurász József: Gyurász Sándor nagybátyja, nyugdíjas katonatiszt, Kassán a Harang utcai ház tulajdonosa. Hozzá menekült Sándor Verussal és Ferkóval még 1849-ben a kolera elől.
Gyurász Sándor: A történetben Ipolybalog tanítója. A Gyurász név vonatkozásai a kutatás során az ország teljesen eltérő vidékeiről bukkantak föl. A legtöbbet Ipolybalogról és Makóról találtam. Mivel azt tudtam a matriculából, hogy Gyurász Ferenc Szadáról Kassára költözött, ezért döntöttem Ipolybalog mint Kassához közelebbi település mellett. Tehát Gyurász Ferenc ipolybalogi származása nem bizonyított, de nem lehetetlen.
Gyurász Veronika: Gyurász Ferenc húga.
Somogyi Péter: Bár a Somogyi név korábban fölbukkan Szada történelmében, de Péter keresztnévvel sosem. Az ő alakja teljes mértékben kitalált.
Somogyi Péterné Illés Lídia: Az Illés név igen gyakori Szadán, és ez nem volt másképp százötven évvel ezelőtt sem. Huszonéves korú, Illés Lídia nevű személy a cselekmény idején azonban nem élt a faluban. Alakja kitalált.
Somogyi Pali: Két kitalált személy (Somogyi Péter és Illés Lídia) gyermeke sem lehet valós.
Vilmos és Lajos: A gyermek Gyurász Ferkó osztálytársai Kassán.
Tamássy István pápai diákként elmondott szónoklata a Képzőtársaság előtt teljes terjedelmében
A szónoklat fiktív, Kőrös András írói képzeletének terméke:
Ha azt mondom, Isten előtti egyenlőség, tán sokan a Mindenhatóhoz mért emberi kicsinységünkre gondolnak. Az ő képére teremtettünk, és a reá való hasonlatosságra törekszünk a magunk módján, mégis, az ő jósága és bölcsessége mellett gyarlóságainkkal eltörpülünk. De vajon valóban egyenlőek vagyunk-e, vagy csak annak tűnünk? Annak tűnünk a Mindenható isteni távolságából, ahogy egyenlőnek és egyformának tűnnek a hangyaboly lakói is szemünk magasából. Ám ahogy nagyító alatt a hangyák között is megtalálhatjuk az egyedekre vonatkozó jellegzetességeket, úgy a köztünk, emberek közötti eltérések is szembeszökőek, ha kellően közelről vizsgálódunk. Mondhatnók erre, hogy már kezdet kezdetén sorsok dőlnek el, s egy főnemes gőgicsélő porontyát a legjobb indulattal se nevezhetjük egyenlőnek egy földműves mezítlábas sarjával, még ha születésük pillanatában semmilyen különbséget se tudunk köztük felfedezni. Nem tudunk, mert emberileg nincs is. Akkor hát mi okozza, hogy előbbiből kiművelt, több nyelvet beszélő értelmiség válik, míg utóbbi gyakorta az írástudatlanok népes táborát gyarapítja csupán? Mitől lehet az, hogy egy nemes vagyona elvesztével is nemes marad, míg a pór anyagi gyarapodásával se nemesedik meg? Mi lehet az oka annak, hogy a földnélküli úr a megélhetést biztosító iparosságot is képes úri módon művelni, és azt ezáltal sikerre vinni, míg Isten egyszerű gyermeke ‒ legyen akár kétszer ügyesebb kezű is ‒, eredményekben nem tud oly magasra törni?
Vajon mi lehet az oka annak, hogy hosszú évszázadok alatt, míg a pór az úriságot figyelhette, arról mintát vehetett, hogy vágyott és törekedett oda jutni, elérni azonban ‒ kevés kivételtől eltekintve ‒ mégsem tudta? Mondhatjuk-e hát valóban, hogy Isten előtt egyenlők vagyunk, amikor a nemes és a jobbágy maguk sem érezték ezt soha?
Meggyőződésem, uraim, hogy a válasz itt van, e falak között, ahogy az ókollégium falai között is, és még inkább az ókollégium melletti kicsiny ház vert falai között. Ott, ahol egy Petrovics nevű egyszerű mészáros egyszerű fia húzta meg magát egykor. Egy fiatalember, aki körülményeit és külsőségeit tekintve alig volt több egy pórnál, de gondolataiban és lelkében a legnagyobb nemesség csillogott. Kiemelte őt szegényes sorából a gondolkodása, öntudatos tettvágya és ‒ csiszolt elméje. Hiszem, hogy ez utóbbi nélkül az előbbi kettő is jócskán kevesebbet ért volna, mert a tanultság az, ami származástól függetlenül kinyitja a lehetőségek kapuját.
A gondolat, hogy a nemzet minden tagja írástudó és a számtan szabályait is bírja annyira, hogy saját életében a legnagyobb haszonnal forgassa azt, már báró Eötvös Józsefet is megihlette negyvennyolcban, a Batthyány-kormány kultuszminisztereként. Hol tarthatnánk most, ha akkori elképzelései megvalósulnak? Éppen mi lennénk az a nemzedék, akik elsőként élvezhettük volna, hogy valamennyi kortársunk tanult, művelt, és ezáltal fejlődési kilátásai szinte korlátlanok, bármiből is keresi a kenyerét. Hol tarthatnánk most, ha az egyszerű földműves gyermeke egyrészről megtanulja az apáról-fiúra szálló hagyományos fortélyokat, másrészről olvasni és alkalmazni tudja a modern világ újdonságait és vívmányait? Hol tarthatnánk most, ha a tudáson alapuló kölcsönös tisztelet lassú térnyerése már tizenöt éve szivárogna az ifjú elmékbe, hogy azután az általuk fölnevelt gyermekek már az anyatejjel szívhassák azt magukba?
Nézzenek körül, uraim! Mi vagyunk a példa! Itt, az alma mater biztató falai között bontogattuk mindannyian a szárnyainkat. Képzőtársaságunk érdemkönyve a legbecsesebb tanúnk az Isten és ember előtti egyenlőségre! Kérdi-e bárki származását annak, ki abba maga kezével írta művét? Számít-e anyagi vagyonossága annak, ki elméjének kincseivel már kivívta társai megbecsülését?
Gondolhatják rólam, hogy ártatlanul hiszékeny vagyok. Papnak készülök, ez nem titok, így gondolhatják rólam, hogy kötelességem hinni abban, hogy Isten egyformán szereti minden gyermekét, és nem tesz köztük különbséget. Én ebben valóban hiszek. A különbséget mi magunk tesszük ember s ember közt, de ha már szeretnénk a Mindenhatóhoz hasonlatossá válni, hát miért ne lehetnénk éppen ebben azok?
Egyenlőség Isten előtt? Nem ez a kérdés. Inkább egyenlőség az emberek előtt, amelyhez a legjobb s tán az egyetlen út: a tanulás. Rögös és embert próbáló út, de így lehet egy asztalos félárva, vagy egy szíjgyártó árva fiából ‒ és itt István a jelen lévő Segesdy Miklósra nézett ‒ lelkész, tanár, vagy akár ügyvéd.
A gyermekek névsora
A szadai anyakönyv szerint az 1871-es tanévre vonatkoztatott iskoláskorú (6-12 évesig) gyermekek listája (valós). Ezt mutatta Farkas Benjámin a regényben (A szerelmes lelkész) Gyurász Ferencnek. Nem mindegyikük élt akkor a faluban, ahogyan azt a regényben az öreg tanító el is magyarázza.
Gyermek neve | Apja neve | Apja foglalkozása | Anyja neve | Felek. | Kor |
alsóSimon András | alsóSimon István | Seres Zsuzsanna | ref | 12 | |
alsóSimon Julianna | alsóSimon István | Seres Zsuzsanna | ref | 8 | |
árokIllés Rozália | árokIllés Sámuel | földműves | Számpor Anna ev. | ref | 6 |
árokIllés Sámuel | árokIllés Sámuel | földműves | Számpor Anna ev. | ref | 9 |
B. Illés István | B. Illés István | Ványi Zsuzsanna | ref | 8 | |
B. Illés Zsuzsanna | B. Illés István | Ványi Zsuzsanna | ref | 12 | |
Bajkai István | Bajkai István | kapás | Gróf Éva | ref | 11 |
Bajkai Zsuzsanna | Bajkai Pál | földműves | Vas Erzsébet | ref | 6 |
Bera Zsuzsanna | Zsigri István | Bera Zsuzsanna | ref | 11 | |
Berze András | Berze András | Somodi Judit | ref | 9 | |
Berze Erzsébet | Berze János | szántóvető | Galambos Erzsébet | ref | 6 |
Berze Rozália | ismeretlen | anyja napszámos | özv. Berze Zsuzsanna | ref | 6 |
Berze Sándor | Berze András | Somodi Judit | ref | 7 | |
Cs. Puskás Julianna | Cs. Puskás Mihály | földműves | Galambos Zsuzsanna | ref | 8 |
Csombor Julianna | Csombor István | földm., napszám | Gazdag Zsuzsanna | ref | 7 |
Csombor Zsuzsanna | Csombor István | földm., napszám | Gazdag Zsuzsanna | ref | 9 |
D. Molnár István | D. Molnár István | földműves | Tóth Julianna | ref | 6 |
Deák Borbála | Deák András | zsellér | B. Illés Zsuzsanna ref. | ev | 9 |
Dobi István (1872) | Dobi István | zsellér | Kovács Zsuzsanna | ref | 6 |
Doktor Erzsébet | Doktor János | kántor | Eberl Róza | kat | 11 |
Doktor János Kristóf | Doktor János | kántor | Eberl Róza | kat | 9 |
Doktor Mihály Géza | Doktor János | kántor | Eberl Róza | kat | 8 |
Farkas András | Farkas András | kapás | Szabó Mária | ref | 6 |
Farkas Mária | Farkas András | kapás | Szabó Mária | ref | 10 |
Farkas Lajos | Farkas Benjamin | tanító, rektor | Lovis Rozália | ref | 11 |
felsőPuskás Pál | felsőPuskás Sámuel | zsellér | Legéndi Zsuzsanna | ref | 8 |
felsőSimon István | felsőSimon István | földműves | Ceglédi Julianna | ref | 10 |
felsőSimon Sámuel | felsőSimon István | földműves | Ceglédi Julianna | ref | 8 |
Fetter Ottília Ludovika | Fetter János | Déri (Deutsch) Ottília | kat | 12 | |
Gazdag István | Gazdag András | zsellér, napszámos | Juhász Zuzsanna | ref | 11 |
Gazdag Lídia | Gazdag András | zsellér, napszámos | Juhász Zsuzsanna | ref | 8 |
Gombai Sándor | Gombai Márton ev. | földműves | Miskei Julianna kat. | kat | 7 |
Gróf Julianna | Gróf András | földműves | Oroszi Zsuzsanna | ref | 11 |
Gróf Mária | Gróf János | földműves | Farkas Anna | ref | 6 |
hidiCsombor János | hidiCsombor János | házas zsellér | Zsigri Éva | ref | 10 |
Ilkey László | Ilkey Sándor | földbirtokos | Kovacsics Zsuzsanna | ref | 9 |
Ilkey Margit Erzsébet | Ilkey Sándor | földbirtokos | Kovacsics Zsuzsanna | ref | 8 |
Ilkey Sándor | Ilkey Sándor | földbirtokos | Kovacsics Zsuzsanna | ref | 10 |
Illés István | Illés István | házas zsellér | Török Mária | ref | 11 |
Illés Mária | Illés István | házas zsellér | Török Mária | ref | 6 |
ivókútiPuskás István | ivókútiPuskás István | földműves, kapás | Ceglédi Éva | ref | 6 |
Jenei János | Jenei István Göd. | Tamás Zsuzsanna + | ref | 10 | |
Jenei Julianna | Jenei István Göd. | Kovács Julianna | ref | 7 | |
Juhász Borbála | Juhász Sámuel | földműves | Barna Éva | ref | 10 |
Juhász István | Juhász András | zsellér, földműves | báróPuskás Zsuzsanna | ref | 7 |
Juhász Sámuel | Juhász Sámuel | földműves | Barna Éva | ref | 6 |
Kaska Emília | Kaska Sámuel | mesterember | Deák Rozália | ev | 8 |
Kemény Mária | Kemény József | molnár | Vitáros Erzsébet | ref | 6 |
Kis Sámuel | Kis Sámuel | Puskás Julianna | ref | 6 | |
Kolovrath Julianna | Kolovrath Tamás | Müller Rozália | kat | 7 | |
Kolovrath Paula Julianna | Kolovrath Tamás | Müller Rozália | kat | 10 | |
Kulcsár Albert Móric | Kulcsár Pál | iparos | Sümeg Mária | kat | 8 |
Kurutz Lídia | Kurutz István | pásztor | Bajkai Zsuzsanna | kat | 9 |
Magyar István | Magyar István | földműves | Ványi Mária | ref | 9 |
Metz Mihály | Metz Rozália | kat | 12 | ||
Miskei István | Miskei István | Csuka Éva | kat | 9 | |
Molnár István | Molnár Ferenc | kovács | Molnár Zsuzsanna | ref | 10 |
Molnár István | Molnár István | zsellér | özv. Bertók Zsuzsanna | ref | 6 |
Molnár Zsuzsanna | Molnár Ferenc | kovács | Molnár Zsuzsanna | ref | 6 |
Pintér Erzsébet | Pintér András | földműves | Forgács Erzsébet | ref | 11 |
Pintér István | Pintér István | Koczka Zsuzsanna | ref | 7 | |
Pintér Mária | Pintér András | földműves | Forgács Erzsébet | ref | 6 |
Postarik András | Postarik Pál | mészároslegény | Kuszenda Mária | ev | 10 |
Postarik János | Postarik Pál | mészároslegény | Kuszenda Mária | ev | 8 |
Postarik Pál | Postarik Pál | mészároslegény | Kuszenda Mária | ev | 12 |
Puskás Mária | Puskás Sámuel | kapás | Tamás Erzsébet | ref | 6 |
Romacsek Mária | Romacsek János kat. | szabó | Illés Mária ref. | ref | 10 |
Sándor János | Sándor János | Udvarnoki Anna | kat | 10 | |
Solner Anna | Solner János | Pittlik Veronika | kat | 11 | |
Szűcs István | Szűcs István | földműves | Deák Mária ev. | ref | 8 |
Szűcs Mária | katonaSzűcs István | földműves | Somogyi Julianna | ref | 9 |
Szűcs Lídia | Szűcs P. István | földműves | Seres Lídia | ref | 9 |
Szűcs P. Zsuzsanna | Szűcs P. István | földműves | Seres Lídia | ref | 6 |
tabányiBeke Rozália | tabányiBeke Sámuel | napszámos | Gazdag Zsuzsanna | ref | 6 |
Tóth Julianna | Tóth Sámuel | földműves | Berze Lídia | ref | 8 |
Tóth Lídia | Tóth Sámuel | földműves | Berze Lídia | ref | 12 |
Tóth Mária | Tóth József | földműves | Ványi Éva | ref | 8 |
Tóth P. András | Tóth P. András | kapás | Galambos Éva | ref | 6 |
Udvarnoki András | Udvarnoki János | Somogyi Erzsébet | ref | 6 | |
Udvarnoki Borbála | Udvarnoki András | földműves | Sluch Anna | kat | 12 |
Udvarnoki Lídia | Udvarnoki József | zsellér | Somogyi Éva | ref | 10 |
Udvarnoki Mária | Udvarnoki István | uradalmi erdőőr | Udvarnoki Rozália | kat | 7 |
Udvarnoki Rozália | Udvarnoki András | földműves | Sluch Anna | kat | 8 |
Udvarnoki Zsuzsanna | Udvarnoki József | zsellér | Somogyi Éva | ref | 7 |
Varga János | Varga János | zsellér | Gróf Klára | ref | 8 |
Varga Rozália | Varga János | Papp Borbála | kat | 12 | |
Varga Sándor | Varga Sándor | zsellér | Berze Zsuzsanna (ua.) | ref | 12 |
Veitz István Bálint | Veitz Vilmos | kocsis | Ceglédi Zsuzsanna | ref | 7 |
Zsigri István | Zsigri István | Peszeki Zsuzsanna | ref | 8 | |
Zsigri Lídia | Zsigri István | Peszeki Zsuzsanna | ref | 9 | |
Zsigri Zsuzsanna | Zsigri József | Pintér Zsuzsanna | ref | 7 | |
Zsigri Zsuzsanna | Zsigri Sámuel | földműves, kapás | Török Zsuzsanna | ref | 6 |
A szadai vezetéknevekről
A szadai neveknek gyakran voltak kiegészítőik, mint például „alsó”, „árok”, „hidi”, „ivókuti”, „tabányi”. Ezek írásmódja a regényben és a mellékletben is megegyezik az anyakönyvben olvasható módozattal: a vezetéknév előtt, egybe, kis betűvel. Az ilyen jellegű előtagok a falun belüli lakóhelyre utaltak, és az azonos vezetéknevű emberek megkülönböztetésére szolgáltak. A jelzők aztán ráragadtak az utódokra, már az ő nevük is így került be az anyakönyvbe.
Gyakorta találkozhatunk valamilyen tevékenységhez, foglalkozáshoz köthető jelzővel, amely szintén bekerült az anyakönyvbe. Ilyen például a „katona” előtag, amit a korábban említett írásmóddal csatoltak a név elejéhez. Egy, de gyakran két generációt is öröklődött az elnevezés, tehát a hadviselt személy unokája ‒ bár ő maga már nem katonáskodott ‒ még viselte az előtagot (például katonaJuhász István, aki nagyapjától örökölte a jelzőt, és aki nem azonos az egyházgondnok Juhász Istvánnal)
Találhatunk más írásmóddal ‒ zárójeles kiegészítéssel ‒ rögzített neveket is, amelyek többnyire az 1700-as évek első felén voltak jellemzőek. Ez utalhatott foglalkozásra (például Zsigmond (Harangozó) Judit, apja valóban harangozó volt), jelenthetett névváltozatot (Szabadi (Szabados) Katalin) de volt, hogy egyszerűen a geneológiát készítő szakember nem boldogult az alig olvasható kézírással, ezért feltételezéseit írta zárójelbe.
Az egyik név kiegészítésre van egy érdekes példa: B. Illés. Mit jelenthet a „B.”? Ehhez jó messzire kell lapoznunk az anyakönyvben visszafelé. Rálelhetünk egy Illés István nevű férfira, aki nőül vette Drászta Katalint. Házasságuk évét nem tudni, de gyermekeik 1721 és 1738 közötti időszakban születtek. A hét gyermekből négynek az egyik keresztszülője Bajcsi György volt, így erősen feltételezhető, hogy Illés és Bajcsi igen jóban voltak. Olyannyira, hogy amikor Drászta Katalin meghalt, Illés István elvette barátja lányát, Bajcsi Annát, akitől egy leány és egy fiú gyermeke született (1744 és 1746). A fiú, András, már így tűnik föl legközelebb az anyakönyvben: bajcsiIllés András (1746-1815). Tehát megkülönböztették a féltestvéreitől a „bajcsi” előtag odaragasztásával. Ezt megörökölte András fia is, bajcsiIllés Sámuel (1784–1867), majd unokája, szintén bajcsiIllés Sámuel (1804–1845). A dédunoka már rövidebben szerepel az anyakönyvben: B. Illés Sámuel (1838–?). Ezek után valamennyi B. Illés nevű személy visszavezethető bajcsiIllés Andrásra (1746–1815), még úgy is, hogy leszármazottai között volt, aki nem használta a „B.” vagy „bajcsi” jelzőt, de gyermekei már igen. Érdekes módon ugyanez a logika már nem igazolható például a D. Molnár, H. Puskás családnév esetén (nem tudni, mi a D. és a H.), és más logika érvényesül a Cs. Puskás nevet vizsgálva (a Cs. egyik ősük csizmadia foglalkozására utal). (Galambos Gáborné Oroszi Ilona (Szada, 1943) kutatásai nyomán)
Valós gyermekek
A gyermekek, akik 1871 októberében, az új népiskola megnyitásakor megjelenhettek, és akikről Tamássy lelkész a regényben beszélt Gyurász tanítónak:
Illés Marcsi: Apja Illés István, anyja Török Mária. Török Mária apja, Török Péter nem volt nagy gazda, de a saját földjét művelhette, amit sokan nem mondhattak el magukról a faluban. Ha hatalmas vagyonra nem is, de megbecsülésre szert tehetett öregkorára, mert bírónak választották. 1869-ben halt meg, Tamássy István temette. Mária annak idején az utolsó, szám szerint a tizenkettedik gyermekként született. Igaz, ebből csak hat érte meg a felnőttkort. Illés Marcsi 1885-ben férjhez ment, első gyermeke halva született, de utána még két egészséges gyermeket hozott a világra.
Molnár Zsuzsika: Édesanyját is Molnár Zsuzsannának hívtak. Nem azért, mert a gyereket az apja nem ismerte volna el, hanem mert az apa is Molnár névre hallgatott (Ferenc). Ő Újfehértón született, kitanulta a kovácsmesterséget, és Szadára házasodott. Itt éldegélt névrokon feleségével, amikor ‒ 1867-ben ‒ belehalt egy lovas balesetbe. Molnár Zsuzsanna ott maradt két kisgyerekkel. Néhány hónappal később történt, hogy katonaJuhász István szerencsétlenül megözvegyült. Zsigri Klára, ifjú felesége ugyanis az első szülést nem élte túl, ahogyan a gyermeke sem. Ezek után Molnár Zsuzsanna és katonaJuhász István új családot alapítottak.
Molnár Zsuzsika sajnos nem érte meg a felnőttkort, 1878-ban, tizenhárom éves korában meghalt egy akkoriban Szent Antal tüze néven emlegetett betegségben, ami valójában anyarozs mérgezést jelent (a gabonát megfertőző, toxikus alkaloidákat termelő gomba).
árokIllés Rozi: Apjára azért ragasztották az „árok” előnevet, mert másik Illés István ‒ az előbb említett Illés Marcsi apja ‒ is élt a Tabánban; árokIllés a Mélyárok mentén lakhatott, Illés Marcsi apja pedig beljebb. A sok Illés között valahogy csak különbséget kellett tenni. Földjük nem volt, zsellérként, napszámból tartotta el a családot.
A mészáros három fia, Postarik Pál, András, János: Anyjuk, Kuszenda Mária törvényesen elvált a férjétől, Postarik Pál mészároslegénytől, ami nem volt szokványos akkoriban. A mészáros Túroc vármegyéből keveredett Szadára, de pár év után szedte a sátorfáját, és otthagyta a feleségét gyerekestül. Mária kénytelen volt kijárni a válást, hogy helyzetét valahogy rendezze. Sikerült is neki. Később egy Zsombok János nevű, Szadán lakó magánzóval került kapcsolatba. Hat házasságon kívüli gyermeket hozott a világra a Postarik fiúk mellé. Ebből az utolsó háromnál Zsombok János van megjelölve mint apa. Jó ideig mégsem házasodtak össze, aminek a felekezeti különbözőség is lehetett az oka. Az apa ugyanis katolikus volt, az asszony evangélikus. Zsombok uram végül 1886-ban mégiscsak elvette Kuszenda Máriát.